Alejsbor‎ > ‎

Akce v letošním školním roce

Školní rok 2017/18

5.2.2018
Letos v září jsme začali pilným opakováním repertoáru, protože na konci měsíce nás čekal koncert se studenty z Gymnázia Oskara Marii Graafa z Neufahrtu u Mnichova. Přijeli se svojí profesorkou hudby Anne Zieder -Gurman, která je velice sympatická a nadšená obdivovatelka Prahy. Společně jsme navštívili představení Lazebníka sevillského v divadle v Karlíně, balet Malá mořská víla ve Stavovském divadle, prošli jsme nejzajímavější místa v Praze, ale hlavně jsme si 27.9. společně zahráli a zazpívali v Českém muzeu hudby. Němečtí studenti vypadali s návštěvou Prahy spokojeni a doufáme, že se vydaří i naše jarní setkání i nich.

Na začátku října naše řady rozšířily studentky z prim, které se ukázaly jako velice šikovné zpěvačky. Také „mužská“ část sboru se rozrostla, takže jsme začali nacvičovat smíšený čtyřhlasý a tříhlasý repertoár. Dosáhli jsme rekordního počtu 32 zpěváků, ale na druhou stranu jsme bohužel nenašli dalšího klavíristu.

Takže na našem podzimním koncertě, který jsme uspořádali 30.11. v Palatě v Košířích, domově pro zrakově postižené seniory, nás opět doprovázel Adam. Tentokrát jsme nacvičili další různorodé novinky – africkou Sansa Kroma, španělskou La cucaracha, naše lidové Vandrovali hudci, Komáři se ženili, K Borkojicům cesta a také slavnou Barbar Ann, hit skupiny Beach Boys. V novém velkém obsazení se nám zpívalo velmi dobře a měli jsme radost, že jsme zvládli starší i nové písničky. Obecenstvo nebylo sice tradiční, ale radost z našeho vystoupení dávalo najevo potleskem i úsměvy.

Vánoční koncert se tentokrát odehrál trochu netradičně – na programu byla pouze Rybova Česká mše vánoční. Mezi vystupujícími, hlavně sólisty, trochu zařádily nemoci, ale nakonec vše zachránil opět klavírista Adam, který s naprostou jistotou zastoupil nemocného kamaráda, který měl zpívat sólový bas. Takže sóla zpívali– soprán Ludmila Šindlerová, alt Anna Brdičková, tenor Jan Chytil a bas Adam Dvořáček. V orchestru tentokrát chybělo nástrojů několik, ale zvládlo se krásně vše, kromě už tradičních hráčů – především je třeba vyzdvihnout výkon jediné houslistky - jsme ocenili pomoc jedné maminky, profesionální klavíristky, a skvěle zvládnutý part prvního klarinetu v podání Rubena, studenta primy.

Je ale nutné zmínit i výkon nováčků ve sboru, kteří se s chutí na poslední zkoušce rozhodli, že si celého Rybu také zazpívají. Takže i přes mé přesvědčování, že není třeba zazpívat mši celou, na koncertě statečně zazpívali vše. Posluchači nám pak nadšeně zatleskali. Takový ohlas nás  samozřejmě velice potěšil a dodal všem chuť do dalších koncertů.

                                                                                                    Helena Brdičková