Akce v letošním školním roce

←zpět

Akce letošního roku

Letošní sezónu jsme začali v září hodně netradičně. Připojili jsme se totiž k projektu Hlasy sametu, který chtěl ukázat, že v Čechách máme mnoho nadšených sborů a sborových zpěváků. Podle instrukcí jsme nahráli obraz ke zvukovému klipu písničky Mlýny (všeobecně známé v podání Spirituál kvintetu). Jako pozadí jsme si vybrali letohrádek Hvězda, povedl se i krásný slunečný den a během odpoledne bylo hotovo. Naštěstí jsme nepotřebovali zvuk, protože zároveň za zdmi obory zuřila i tradiční rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Celý klip, sestříhaný z videí všech přihlášených sborů, pak byl hotov a vyvěšen k 17.11. 2019. Je ale pravděpodobné, že nás tam nenajdete, protože se projektu zúčastnilo přes 90 sborů, takže jsme v záběru asi 1 vteřinu, a to ještě společně s dalšími 8 sbory.

Na naší další letošní akci jsme dostali přece jenom více prostoru. 8. – 10. listopadu jsme se zúčastnili celostátní přehlídky středoškolských sborů Mezzochori v Hradci Králové. Jeli s námi nejen letošní nováčkové, ale i několik členů, kteří již letos nemohou chodit na zkoušky, takže jsme zpívali v nebývalém počtu 33 zpěváků. Pořídili jsme si na to i nová trička a v Hradci i nové sborové fotografie. Naše vystoupení bylo úspěšné, porota nás ocenila za hlasovou kulturu a za provedení skladby Emila Hradeckého Omnis sermo Dei ignitus. Měli jsme také příležitost poslechnout si i ostatní sbory a zazpívat si všichni společně dvě předem vybrané a vyzkoušené písničky. Dokonce i Modlitba pro Martu ve velice obtížné úpravě Luboše Hány se podařila. Zpívání v Hradci Králové bylo pro nás mimořádnou událostí a doufám, že si ji všichni zpěváci náležitě užili jak po hudební, tak po lidské stránce.

V prosinci nás pak čekaly dva vánoční koncerty. V úterý 10.12. jsme se vydali do Rokycan, kde jsme se po šesti letech setkali opět se sborem Unique z rokycanského Gymnázia pod vedením paní Vladany Poláčkové. Atmosféra ve zcela zaplněném kostele Panny Marie Sněžné byla velice příjemná, zazněly písně duchovní i vánoční, staré i nové – oba sbory zazpívaly dohromady i každý zvlášť svůj připravený repertoár. Trochu jsme sice bojovali s novými písničkami a nemocemi, ale výlet i koncert určitě stál za to.

Nemoci nás zasáhly i na dalším koncertě v sobotu 14.12. ve škole, kde před Rybovou Českou mší vánoční v posledních letech zpíval i Alejsbor. Letos to opravdu nešlo, bylo nás málo. Tak obecenstvo potěšily jen malé děti ze školky na Zbraslavi a pak už se hrál a zpíval Ryba. Orchestr se sešel pěkný, sbor také, ženská sóla letos zazpívaly domácí zpěvačky Daniela Roztykusová a absolventka Adléta Hanžlová, mužská sóla pak mladí hosté Martin Jelínek a Marek Smetana. Jako vždy, když hrajeme bez zkoušení, sice nedosahujeme hudební dokonalosti, ale určitě se vytvořila milá atmosféra v tichých částech a hutná a jásavá potom ve forte. Posluchači odcházeli spokojeni a ten, kdo navíc ochutnal i báječné vánočky, určitě nelitoval, že přišel.