Projekt Czechago

Novinky

O projektu

Odkazy

Předešlé ročníky projektu

Na konci října jsme po roce opět zavítali do amerického města Chicaga. Tento výměnný projekt, nazvaný „Czechago“, nám pomohl zlepšit úroveň anglického jazyka, seznámil nás se zvyky amerických rodin a v neposlední řadě jsme se dozvěděli o životě potomků českých emigrantů. To vše v rámci 11denního pobytu v tomto kosmopolitním městě plném poznání, zábavy a dobrodružství.

CZECHAGO 2018 očima Jakuba Watzka ze Septimy A – odkaz na YouTube

Již tradičně nás hostili studenti a učitelé jedné z nejlepších chicagských veřejných středních škol Walter Payton College Prep, což nám umožnilo poznat americkou kulturu z bezprostřední blízkosti.
Letošní program byl velice různorodý. Shedd aquarium, Museum of Mexican
art, Chicago History museum, Museum of Afroamerican history, University of Chicago, Federální soud, Millenium Park… to jsou pouze některá z mnoha míst, které jsme měli možnost navštívit.
Měli jsme tu příležitost navštívit také místa, kde čeština hraje důležitou roli a má své opodstatnění. Jednalo se například o Český národní hřbitov, Generální konzulát České republiky v Chicagu v čele s generálním konzulem Bořkem Lizcem a v neposlední řadě Českou školu T.G. Masaryka. Na všech těchto místech jsme se dozvěděli o životě českých emigrantů a zjistili, jak se české tradice dodržují za oceánem.

Příjemným zpestřením pro nás byla právě návštěva České školy T.G.Masaryka, kterou jsme navštívili hned dvakrát. Poprvé při prezentaci pro širokou veřejnost věnované Karlu IV., podruhé při klasické sobotní výuce. Ta zde probíhá výlučně v češtině. Školu navštěvují děti, které umí česky, ale trvale žijí v USA, takže jejich dorozumívacím jazykem je převážně angličtina. Malí studenti v čele se svými učitelkami Irenou Čajkovou, Klárou Moldovou a Erikou Hofmannovou byli velice milí a dychtiví nového poznání. Letošní rok jsme žáky sobotní školy seznámili s technikou linorytu a jeho tiskem. Hlavním úkolem bylo ztvárnit pomocí této techniky české tradice. Někteří se zaměřili na nadcházející vánoční svátky, jiní si prostě vytvářeli různé motivy jen tak pro radost. Tisklo se jak na klasický papír, tak i na trička a látkové tašky. Děti tak vyčarovaly úsměv na tváři všem, kteří byli těmito drobnostmi obdarováni.

Letošní výměna byla neuvěřitelným zážitkem, na který budeme všichni dlouho vzpomínat.

Klára Braunová a studenti GNA

Přejít nahoru