Aktuality

Naše cesta YPEFem 2022

Young People in European Forests

Celá naše soutěžní pouť začala školním kolem. To se konalo 1. 4. u nás ve škole. Soutěž YPEF se stala velmi populární, a tak se jí už poněkolikáté účastnilo mnoho týmů z celého gymnázia. Byli jsme rozděleni do dvou tříd, abychom se tam všichni vešli, a začali jsme testem. Otázky byly vybrané z cvičebnice připravené autory z české větve YPEFu. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme získali nejvíce bodů. Pak následovala praktická část – poznávání přírodnin. Nervózní jsme ani tak nebyli, ale poznávat dančí nebo srnčí trus, který jsme nikdy předtím „naživo“ neviděli, nás trochu děsilo.

Nakonec jsme si to moc užili a ostatní týmy jsme o bezmála padesát bodů porazili.

Ze školního kola jsme postoupili do regionálního, které se konalo 28.4. na půdě fakulty Lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. I tam, mezi množstvím pražských družstev, bylo několik z našeho gymnázia. Toto kolo se skládalo z testu, ze kterého se nám podařilo získat plný počet bodů. Po testu následovala praktická část a po ní nás bohužel opustil Šimon, který spěchal na zeměpisnou olympiádu. Během čekání na výsledky jsme navštívili místnost, kde bylo vystaveno mnoho vycpaných zvířat. Poté jsme jen čekali v aule. K údivu nás samotných jsme zvítězili a postoupili do národního kola.

Přišel červen a na dveře už bušilo dvoudenní národní kolo, kterého jsme se všichni tři obávali. Skládalo se totiž ze tří části – písemného testu, prezentace v anglickém jazyce a poznávačky. Bohužel, ani odjezd na celotřídní kurz Šance a kvůli tomu nakupené testy ve škole nám to příliš neulehčovaly. Přesto jsme ale v pondělí 20.6. odjeli na soutěž natěšení a s úsměvem na tváři. Dobrá nálada nepolevila ani při příjezdu na zámek v Kostelci nad Černými lesy, kde jsme se po krátkém průzkumu dvora zaregistrovali, dostali klíče od pokojů a šli na velmi dobrý oběd. Poté přišlo slavnostní zahájení a následoval všemi očekávaný test, ve kterém se objevovaly otázky ohledně lesů z různých koutů Evropy. Zanedlouho po ukončení testu se prezentovaly soutěžní prezentace na téma “Wood as a renewable material of the future”, které jsme pojali trochu jinak než ostatní – navrhli jsme konstrukci a design domu budoucnosti, který byl celý ze dřeva. Po této části jsme byli vyčerpaní, a tak jsme uvítali odpočinkovou prohlídku černokosteleckého zámku a večeři.
Druhý den jsme vstávali brzy, zabalili se a po snídani vyrazili do nedalekého arboreta, které je plné nádherné přírody, a křížem krážem jsme ho prošli. Pak už začala poznávací část. Po arboretu byla rozmístěna stanoviště s různými tématy, ve kterých jsme poznávali byliny, lebky a kosti živočichů, listy a dřevo stromů, houby, lesnické nářadí, anebo také měřili výšku stromu pomocí laserového měřiče.
Nakonec jsme už jen v napětí a s trochou trémy čekali na vyhlášení výsledků. Po chvíli, která všem třem připadala jako roky, z nás ale všechna nervozita spadla, když vyhlásili jméno našeho gymnázia a naši soutěžní skupinu za výherce mladší kategorie. Tento moment se pro nás stal opravdu nezapomenutelným.

Rádi bychom poděkovali paním profesorkám Miladě Jánské a Aleně Hrabovské a ostatním, kteří nás po celou dobu soutěže podporovali a drželi nám palce.

Za kvartu A,
Tereza Vávrová, Šimon Hájek a Ondřej Šverma.


2022 OLMUN

OLMUN 2022 se zúčastnilo šest studentů (a jeden učitel): Dvořáková, Barbora (1.A), Havlová, Veronika (3.A), Tverytina, Yelyzaveta (3.A), Arnqvist, Edith Maria (07.B), Císler, Jáchym (07.B), Zach, Jonáš (07.B).

Model United Nations (MUN) je aktivitou, při které si studenti zlepšují své vzdělávací, diplomatické a řečnické dovednosti, dozví se více o mezinárodních vztazích a o tom, jak to chodí v Organizaci spojených národů. Je to perfektní příležitostí pro studenty, jak si zlepšit angličtinu, poznat spoustu nových lidí a vzdělávat se na zcela jiné úrovni, jakou nám umožňuje škola. Žáci musí hájit práva dané země a snažit se najít společná řešení problémů a východiska s ostatními účastníky.

MUN, kterého jsme se letos všichni zúčastnili, byl OLMUN v německém Oldenburgu. Do Oldenburgu jsme jeli 20. června a vrátili jsme se 25. června. Bydleli jsme v hostitelských rodinách.

Každý student byl delegátem určité země – Tři studenti zastupovali Pákistán, dva Saúdskou Arábii a jeden Zimbabwe. Studenti zasedali v různých komisích a každá komise se zaobírala jiným problémem ve světě: používání dronů, nadměrný rybolov a ochrana dětí v krizích. Veronika Havlová byla ve své komisi (UN HRC) oceněna cenou za nejlepšího delegáta.

Cílem studentů bylo hájit práva „své“ země a zároveň dospět k nějaké rezoluci či k nějakým krokům, jak by se v dané oblasti dalo jednat. Toto bylo velice zajímavé a přínosné.
Studenti se pečlivě připravovali. Poučili se ze zkušeností formálních setkání a debat. A také si užili pobyt v německých rodinách.

Moc děkujeme Nadačnímu fondu, že pomáhá našim studentům zúčastnit se této akce.

David Reynolds


Vyslanci Evropského parlamentu

Za celoroční práci v programu získalo naše gymnázium titul vyslanecké školy Evropského parlamentu. Vyslanci pod vedením Mgr. Viktora Veselého obsadili 1. místo a příští školní rok se podívají do Štrasburku.Staňte se hostitelskou rodinou pro YFU zahraniční studenty.

Hostitelská rodina může přijmout na roční pobyt studenta z cizí země v rámci výměnných programů mezinárodní organizace YFU. Služba je poskytována zdarma, soužití se studentem z jiné kultury je jedinečným zážitkem, který vám rozšíří obzory.

Pozvěte k sobě domů zahraničního studenta a obohaťte sebe a svoji rodinu o nový pohled na život! Hledáme hostitelské rodiny pro nové studenty, se kterými se můžete rychle seznámit.

Bližší informace najdete na stránkách www.ifu.cz, informace o konkrétních studentech najdete přímo zde.


European Money Quiz

Dne 30. 5. 2022 se třída kvarta B zúčastnila slavnostního předávání cen letošního ročníku soutěže European Money Quiz v prostorách nově otevřeného Návštěvnického centra ČNB (Na Příkopě 28, Praha 1), a to díky Vojtovi Peprnému a Davidu Kuncovi, kteří obsadili 2. místo, což je velký úspěch.
Gratulujeme!

https://www.instagram.com/p/CeNuZ96DPzh/


Zájezd do Norimberka

První červnový den jsme strávili poznáváním krás města Norimberka 🙂

Venkovní učebna

Poslední květnový den roku 2022 byla zahájena výuka v nové venkovní učebně – první hodinu zde učila francouzštinu paní prof. Kulhánková.


Koncert Alejsboru

Koncert Alejsboru se koná v úterý 24. 5. 2022 od 17:30 v Muzeu Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1, Praha 1


Centrum pro talentovanou mládež (CTM) otevírá registrace k online studiu na příští rok. CTM nabízí možnost uceleného, finančně dostupného,  mezinárodního vzdělání, ale i studium jednotlivých kurzů dle výběru studentů, online, v angličtině, a to studentům od 11 let po maturitu.

CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.

A k čemu by vám studium online bylo? Zlepšíte se v angličtině, prohloubíte si znalosti v oboru, kterému se třeba budete chtít v budoucnu profesně věnovat, připravíte se na mezinárodně uznávané AP zkoušky, které s CTM můžete skládat,  a dostanete se blíže k možnosti získat mezinárodní AP Capstone Diploma, který se uznává u přijímacích zkoušek na vysoké školy u nás i ve světě. Zkrátka budete pracovat na své úspěšné budoucnosti!

Jak se studuje na virtuální škole? Podívejte se na otázky a odpovědi online studia

www.ctm-academy.cz/online


Geologický týden 2022 – 9. 5. až 13. 5. – program a pokyny pro studenty


Chemická centra – osvěžení výuky chemie zajímavými pokusy s výraznou stopou z Aleje
(odkaz na článek na portálu EduZín)


Krajské kolo Olympiády v německém jazyce, kategorie II A, II B, 6. dubna 2022

Basketbalový turnaj Romana Doubka

Turnaj proběhl od úterý 5. 4. do pátku 8. 4.
Více informací naleznete na plakátu s rozpisem zápasů u vchodu do objektu tělocvičen.


SOS Ukrajina – poděkování

Chtěli bychom velmi poděkovat všem, kteří svými finančními dary podpořili sbírku SOS Ukrajina.
Gymnázium Nad Alejí přispělo na účet humanitární organizace Člověk v tísni částkou 88 657 Kč.

Děkujeme za úžasný projev solidarity a pevně věříme, že peníze, které jsme společně darovali, budou efektivně využity ve prospěch Ukrajiny.

Poděkování – dopis

Za realizační tým gymnázia
kvinta A


Volba seminářů na školní rok 2022/2023 proběhne elektronicky, informace byly rozeslány žákům.

Nabídka seminářů

Informace k nabídce


Vážení kolegové, studenti, rodiče a přátelé školy,
rádi bychom Vám vynahradili zrušený vánoční koncert, proto jsme na zkoušce Alejsboru nahráli 4 hezké koledy. Doufáme, že Vás potěší a pomohou vytvořit tu správnou vánoční atmosféru.

Byla cesta

Proč Maria

U jesliček

Já malý přicházím

Krásné Vánoce a hodně zdraví přejí zpěváci Alejsboru a Helena Brdičková
Formulář pro přihlášení účinkujících na školní akademii


Velice nás to mrzí, ale vzhledem k epidemické situaci musíme zrušit letošní vánoční koncert, který jsme plánovali na 12.12.2021. Děkujeme za pochopení.


Maturitní ples se bude konat v náhradním termínu v neděli 3. 4. 2022 od 19 hod.


Projekt TěloCirk aneb Nový cirkus do škol


Úspěch

S radostí oznamujeme, že student oktávy A Prokop Hanžl zvítězil v celostátním kole lingvistické olympiády, a postupuje do mezinárodního kola.