Debatní klub Nad Alejí

Co to je debata?

Soutěžní debatování je soutěž studentů středních škol, v níž se dva týmy snaží přesvědčit rozhodčí podle určitých pravidel o pravdivosti či nepravdivosti dané teze. Na našem klubu se debatuje v angličtině a češtině.

Proč debatovat?

  • zlepšíte si kritické myšlení
  • naučíte se nové a zajímavé informace
  • zlepšíte si vyjadřovacích schopností
  • naučíte se argumentovat
  • můžete cestovat
  • získáte mnoho nových kamarádů a užijete si spoustu zábavy

Kdy se scházíme?

Každé pondělí od 15.30 v učebně č. 208

Nedávno proběhlé akce s účastní členů našeho klubu

Úspěchy studentů z finále Debatní Ligy a Debate League

David Řehořka, Timofey Kozhukhov a Kateřina Adámková obsadili druhé místo XXI. ročníku Debatní ligy.

Oskar Hochman obsadil se svými kolegy z Nymburka třetí místo XXI. ročníku prestižní soutěže středoškolské mládeže v debatování v anglickém jazyce (Debate League).

Kateřina Adámková se v české debatní lize umístila jako individuální řečnice na 3. místě.

Finálový turnaj XXI. ročníku Debaní ligy a Debate League se uskutečnil 22. – 25. 4. 2016 na Gymnáziu Nad Alejí. Senát Parlamentu České republiky hostil finálové debaty obou debatních lig.
Debatovalo se na teze:
„ČR by měla co nejdříve přijmout euro.”
„Stát by neměl jakkoliv omezovat projevy názoru.“
„Mezinárodní měnový fond přináší více škody než užitku.“
„Politické strany by měly svou kampaň financovat výhradně ze stejně vysokého státního příspěvku“
„The EU should abolish the Common Agricultural Policy.“
„The state should not in any way restrict the expression of opinion.“
„The International Monetary Fund brings more harm than good”
„Public employees should not have a right to strike.“
„Surrogate motherhood should be legalized“

Všem našem studentům přejeme mnoho úspěchů v nadcházejícím ročníku XXII. Debatní ligy a Debate League.

Úspěchy v posledním kvalifikačním turnaji

Studenti Gymnázia Nad Alejí Timofey Kozhukhov a Kateřina Adámková obsadili na posledním samostatném turnaji XXI. ročníku Debatní ligy první dvě místa v hodnocení jednotlivců. Společně se studentem Davidem Řehořkou obsadili jako tým Ottitis externa třetí místo.

Tímto turnajem se pro debatní týmy uzavírá možnost kvalifikace do finálového turnaje XXI. ročníku Debatní ligy a XXI. ročníku Debate League. Z naší školy postoupili do finále české debatní ligy studenti Kateřina Adámková, Timofey Kozhukhov, David Řehořka. Oskar Hochman, který se tohoto turnaje nezúčastnil, se již kvalifikoval do finále české i anglické debatní ligy díky dřívějším turnajům.

18. – 20. 3. 2016 se v Nymburce uskutečnil poslední letošní turnaj v debatování, na kterém bylo možné se kvalifikovat do finálového turnaje XXI. ročníku Debatní ligy. Z Gymnázia Nad Alejí se ho zúčastnili celkem 2 týmy. Debatovalo se na tři nepřipravené a jednu připravenou tezi „Mezinárodní měnový fond přináší více škody než užitku”.

Gratulujeme všem zúčastněným a přejeme plno úspěchů ve finálových debatách!

 

Aktuální úspěchy studentů našeho gymnázia v Debatní lize

Studenti našeho gymnázia Timofey Kozhukhov, Kateřina Adámková a David Řehořka se v týmu s debatérkou z Open Gate School umístili na druhém místě třetího turnaje XXI. ročníku Debatní ligy.

Oskar Hochman se na tomto turnaji umístil se svými kolegy z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce na třetím místě.

Turnaj, který proběhl 19. – 21. února 2016 v Nové Pace, byl jedním z největších, z Gymnázia Nad Alejí se ho zúčastnili studenti celkem ve třech týmech. Všichni Alejáci debatovali tentokrát v češtině, na teze: „Mezinárodní měnový fond přináší více škody než užitku“ a „Měli bychom zakázat potraty“.

Studentům gratulujeme za úspěchy a přejeme mnoho štěstí!

 

Opětovné úspěchy v debatování v anglickém jazyce

Oskar Hochman se v kombinovaném týmu s českým názvem „Je to Dave“ se svými kolegy Matějem Ballatym a Janem Novákem umístil na druhém místě třetího turnaje XXI. Debate League.

V celkovém pořadí debatní ligy v angličtině je jejich tým na prvním místě a má zajištěný postup do finálového turnaje XXI. Debate League.

O víkendu 15. – 17. ledna 2016 se v Pardubicích konal samostatný turnaj XXI. ročníku Debate League, v němž se střetlo 19 týmů z celé České republiky. Z Gymnázia Nad Alejí se ho zúčastnili celkově 3 týmy. Debatovalo se na 3 nepřipravené a jednu připravenou tezi: „The International Monetary Fund brings more harm than good.”

 

Naši studenti Oskar Hochman, Kateřina Adámková a David Řehořka zabodovali v turnaji Debatní ligy a Debatní ligy v angličtině.

Oskar Hochman se v kombinovaném týmu se svými kolegy z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce umístil na druhém turnaji XXI. ročníku prestižní soutěže středoškolské mládeže v debatování na druhém místě.

Kateřina Adámková a David Řehořka se v kombinovaném týmu s debatérkou z Open Gate School umístili na druhém turnaj XXI. ročníku prestižní soutěže středoškolské mládeže v debatování v anglickém jazyce Debate League na třetím místě.

Druhý turnaj XXI. ročníku Debatní ligy a Debate League se odehrál 13.-15. listopadu 2015 v Opavě. Z Gymnázia Nad Alejí se zúčastnily celkem tři týmy. Dva týmy se zúčastnily české Debatní ligy a jeden anglické Debate League. Všechny přítomné týmy debatovaly na připravené  teze „EU by měla do roku 2020 přijmout Ukrajinu za člena“ / „The EU should accept Ukraine as a member by 2020“ a „Stát by neměl jakkoliv omezovat projevy názoru“ / “The state should not in any way restrict the expression of opinion“.

Gratulujeme a všem reprezentantům našeho gymnázia přejeme mnoho úspěchů do budoucna!

Aleják Oskar Hochman ze septimy B zabodoval v turnaji Debatní ligy v angličtině!

Oskar Hochman je členem kombinovaného týmu spolu se studenty Matějem Ballatym a Janem Brzákem z Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Jejich tým s českým názvem „Je to Dave“ vyhrál první turnaj XXI. ročníku prestižní soutěže středoškolské mládeže v debatování v anglickém jazyce Debate League bez prohry jediné debaty. Na tomto anglickém turnaji byla historicky nejvyšší konkurence, soutěžilo celkem 17 týmů.

První turnaj XXI. ročníku Debate League se odehrál o víkendu 16.-18. října 2015 v České Třebové.  Z Gymnázia Nad Alejí se zúčastnily celkem čtyři týmy. Dva týmy se účastnily české Debatní ligy a dva týmy anglické Debate League. Všechny přítomné týmy debatovaly na teze „Stát by neměl jakkoliv omezovat projevy názoru / The state should not in any way restrict the expression of opinion“ a „Zavedení Schengenského prostoru přineslo více škody než užitku / Schengen area has brought more harm than good.

Přejít nahoru