Aktuality

S radostí oznamujeme, že nám byla schválena žádost o grant EU na studentské mobility KA122. Z grantu bude s největší pravděpodobností ve školním roce financován výměnný pobyt do Španělska pro studenty nižšího gymnázia. Spolupráci s mezinárodní školou Lope de Vega jsme navázali letos výměnným pobytem 04.B a těšíme se na pokračování pod hlavičkou EU.


Alej Spartan Race

Letošní ročník se bude konat ve středu 31. května v oboře Hvězda.
I letos budeme mít dva okruhy:

  • hlavní velký okruh (terénem) za 50,- Kč
  • malý okruh (pro méně odvážné) za 20,- Kč (startovné se bude platit na místě).

U startu si budete moci koupit lahodné občerstvení od šikovných septimánů, takže si nezapomeňte drobné!

Veškerý výdělek půjde na sbírku Člověka v tísni – SOS Ukrajina.


eTwinning s Lope de Vega

V týdnu od 19. do 26. března 2023 jsme hostili studenty ze španělského Benidormu, partnerská škola Lope de Vega. Výměnným pobytem vrcholí eTwinningový projekt, na kterém kvarta B spolupracuje od září letošního školního roku. Zde v Praze studenti bydlí v českých rodinách, společně jsme navštívili zoo, Národní muzeum, absolovovali v angličtině komentovanou prohlídku Hradu a centra města, jeli jsme vlakem na výlet do Kutné Hory, prozkoumali Vyšehrad a dokončili práci na projektu. Reciproční návštěva je v plánu koncem dubna a příští rok s další španělskou třídou se těšíme opět na viděnou.

Více informací o aktivitě


Předkolo volby seminářů

Bylo spuštěno předkolo volby seminářů pro školní rok 2023/2024.
Informace k organizaci volby
Nabídka seminářů

Všichni studenti obdrží mailem odkaz na dotazník, ve kterém svou volbu vyznačí.
Jiří Benda


Vesmírný den 27. ledna 2023


2. kolo studenských voleb prezidenta republiky

18. a 19.1. 2023 proběhlo na naší škole 2. kolo studentských prezidentských voleb.

Výsledky:
Petr Pavel – 184 hlasů
Andrej Babiš – 7 hlasů
Volební účast dosáhla 51% studentů starších 15 let.

Celostátní výsledky naleznete na tomto odkazu:
https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb

Za skvělou organizaci děkujeme volební komisi, tentokrát z MA ve složení: Samuel Trojan, Vojtěch Bláha a Arno Kraus.


Exkurze do bývalého koncentračního tábora v Mauthausenu

Studenti Literárně-filmového semináře moderních dějin a semináře Konverzace v německém jazyce navštívili bývalý koncentrační tábor v Mauthausenu. Během interaktivního workshopu studenti pracovali s historickými prameny, analyzovali osudy konkrétních obětí holocaustu a kriticky hodnotili motivy činů příslušníků SS.


Pomoc pražanům

https://pomocprazanum.praha.eu/cz/balicek-skolstvi

Studenské volby prezidenta republiky

Dne 13. 12. 2022 se naše gymnázium opět zapojilo do studentských voleb. Volební právo měli studenti, kteří ke dni voleb dosáhli věku 15 let.

Výsledky studentských voleb v rámci našeho gymnázia – zpracoval M. Rehák

Velké díky za organizaci voleb patří volební komisi ve složení: Martin Rehák, Filip Bartoš, Jonáš Vostrý a Šimon Hájek z QA

Celostátní výsledky


Pobyt ve Seville 5. – 14. 11. 2022

Studenti vyššího gymnázia vyrazili na týdenní jazykový pobyt do hlavního města španěslké Andaluzie. Celý týden bydelli v rodinách, dopoledne chodili do jazykové školy Escuela de idiomas Carlos V. akreditované Institutem Cervantes, odpoledne měli komentované prohlídky po jednotlivých částech města ve španelštině – katedrála, čtvrť Triana, Real Alcazar, věž Giralda, Plaza de Espana a Parque Maria Luisa. Školní aktivity byly zakončeny závěrečnou písemnou prací a obdržením certifikátu. Návrat se maličko zkomplikoval, ale v pondělí ráno jsme přistáli v Praze.


Návštěva Paříže v říjnu 2022


Republikové finále volejbalového turnaje

Po vítězství v krajském kole se chlapecký volejbalový výběr podíval i na republikové finále v Jablonci nad Nisou. Každý ze soupeřů byl hratelný, nikdo nás nevyprovodil z kurtu s ostudou, nicméně se projevila přesila beachvolejbalistů v našem týmu, kterým přece jen šestkové postavení není vlastní. Desáté místo v republice je velmi slušným umístěním.

Další fotky naleznete v malé fotogalerii


Projekt Euroscola ve Štrasburku

Díky 1. místu v programu Školy – vyslanci Evropského parlamentu jsme měli jedinečnou možnost
účastnit se 21.10.2022 projektu Euroscola v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku a
zasednout do křesel europoslanců. Naše gymnázium reprezentovalo 16 studentů, kteří aktivně
diskutovali se zástupci škol ostatních zemí EU na téma aktuální energetické krize a zamýšleli se nad
tím, jaká témata budou rozhodující v následujících volbách do Evropského parlamentu.


Naše cesta YPEFem 2022

Young People in European Forests

Celá naše soutěžní pouť začala školním kolem. To se konalo 1. 4. u nás ve škole. Soutěž YPEF se stala velmi populární, a tak se jí už poněkolikáté účastnilo mnoho týmů z celého gymnázia. Byli jsme rozděleni do dvou tříd, abychom se tam všichni vešli, a začali jsme testem. Otázky byly vybrané z cvičebnice připravené autory z české větve YPEFu. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme získali nejvíce bodů. Pak následovala praktická část – poznávání přírodnin. Nervózní jsme ani tak nebyli, ale poznávat dančí nebo srnčí trus, který jsme nikdy předtím „naživo“ neviděli, nás trochu děsilo.

Nakonec jsme si to moc užili a ostatní týmy jsme o bezmála padesát bodů porazili.

Ze školního kola jsme postoupili do regionálního, které se konalo 28.4. na půdě fakulty Lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. I tam, mezi množstvím pražských družstev, bylo několik z našeho gymnázia. Toto kolo se skládalo z testu, ze kterého se nám podařilo získat plný počet bodů. Po testu následovala praktická část a po ní nás bohužel opustil Šimon, který spěchal na zeměpisnou olympiádu. Během čekání na výsledky jsme navštívili místnost, kde bylo vystaveno mnoho vycpaných zvířat. Poté jsme jen čekali v aule. K údivu nás samotných jsme zvítězili a postoupili do národního kola.

Přišel červen a na dveře už bušilo dvoudenní národní kolo, kterého jsme se všichni tři obávali. Skládalo se totiž ze tří části – písemného testu, prezentace v anglickém jazyce a poznávačky. Bohužel, ani odjezd na celotřídní kurz Šance a kvůli tomu nakupené testy ve škole nám to příliš neulehčovaly. Přesto jsme ale v pondělí 20.6. odjeli na soutěž natěšení a s úsměvem na tváři. Dobrá nálada nepolevila ani při příjezdu na zámek v Kostelci nad Černými lesy, kde jsme se po krátkém průzkumu dvora zaregistrovali, dostali klíče od pokojů a šli na velmi dobrý oběd. Poté přišlo slavnostní zahájení a následoval všemi očekávaný test, ve kterém se objevovaly otázky ohledně lesů z různých koutů Evropy. Zanedlouho po ukončení testu se prezentovaly soutěžní prezentace na téma “Wood as a renewable material of the future”, které jsme pojali trochu jinak než ostatní – navrhli jsme konstrukci a design domu budoucnosti, který byl celý ze dřeva. Po této části jsme byli vyčerpaní, a tak jsme uvítali odpočinkovou prohlídku černokosteleckého zámku a večeři.
Druhý den jsme vstávali brzy, zabalili se a po snídani vyrazili do nedalekého arboreta, které je plné nádherné přírody, a křížem krážem jsme ho prošli. Pak už začala poznávací část. Po arboretu byla rozmístěna stanoviště s různými tématy, ve kterých jsme poznávali byliny, lebky a kosti živočichů, listy a dřevo stromů, houby, lesnické nářadí, anebo také měřili výšku stromu pomocí laserového měřiče.
Nakonec jsme už jen v napětí a s trochou trémy čekali na vyhlášení výsledků. Po chvíli, která všem třem připadala jako roky, z nás ale všechna nervozita spadla, když vyhlásili jméno našeho gymnázia a naši soutěžní skupinu za výherce mladší kategorie. Tento moment se pro nás stal opravdu nezapomenutelným.

Rádi bychom poděkovali paním profesorkám Miladě Jánské a Aleně Hrabovské a ostatním, kteří nás po celou dobu soutěže podporovali a drželi nám palce.

Za kvartu A,
Tereza Vávrová, Šimon Hájek a Ondřej Šverma.


2022 OLMUN

OLMUN 2022 se zúčastnilo šest studentů (a jeden učitel): Dvořáková, Barbora (1.A), Havlová, Veronika (3.A), Tverytina, Yelyzaveta (3.A), Arnqvist, Edith Maria (07.B), Císler, Jáchym (07.B), Zach, Jonáš (07.B).

Model United Nations (MUN) je aktivitou, při které si studenti zlepšují své vzdělávací, diplomatické a řečnické dovednosti, dozví se více o mezinárodních vztazích a o tom, jak to chodí v Organizaci spojených národů. Je to perfektní příležitostí pro studenty, jak si zlepšit angličtinu, poznat spoustu nových lidí a vzdělávat se na zcela jiné úrovni, jakou nám umožňuje škola. Žáci musí hájit práva dané země a snažit se najít společná řešení problémů a východiska s ostatními účastníky.

MUN, kterého jsme se letos všichni zúčastnili, byl OLMUN v německém Oldenburgu. Do Oldenburgu jsme jeli 20. června a vrátili jsme se 25. června. Bydleli jsme v hostitelských rodinách.

Každý student byl delegátem určité země – Tři studenti zastupovali Pákistán, dva Saúdskou Arábii a jeden Zimbabwe. Studenti zasedali v různých komisích a každá komise se zaobírala jiným problémem ve světě: používání dronů, nadměrný rybolov a ochrana dětí v krizích. Veronika Havlová byla ve své komisi (UN HRC) oceněna cenou za nejlepšího delegáta.

Cílem studentů bylo hájit práva „své“ země a zároveň dospět k nějaké rezoluci či k nějakým krokům, jak by se v dané oblasti dalo jednat. Toto bylo velice zajímavé a přínosné.
Studenti se pečlivě připravovali. Poučili se ze zkušeností formálních setkání a debat. A také si užili pobyt v německých rodinách.

Moc děkujeme Nadačnímu fondu, že pomáhá našim studentům zúčastnit se této akce.

David Reynolds


Vyslanci Evropského parlamentu

Za celoroční práci v programu získalo naše gymnázium titul vyslanecké školy Evropského parlamentu. Vyslanci pod vedením Mgr. Viktora Veselého obsadili 1. místo a příští školní rok se podívají do Štrasburku.


European Money Quiz

Dne 30. 5. 2022 se třída kvarta B zúčastnila slavnostního předávání cen letošního ročníku soutěže European Money Quiz v prostorách nově otevřeného Návštěvnického centra ČNB (Na Příkopě 28, Praha 1), a to díky Vojtovi Peprnému a Davidu Kuncovi, kteří obsadili 2. místo, což je velký úspěch.
Gratulujeme!

https://www.instagram.com/p/CeNuZ96DPzh/


Zájezd do Norimberka

První červnový den jsme strávili poznáváním krás města Norimberka 🙂

Venkovní učebna

Poslední květnový den roku 2022 byla zahájena výuka v nové venkovní učebně – první hodinu zde učila francouzštinu paní prof. Kulhánková.


Centrum pro talentovanou mládež (CTM) otevírá registrace k online studiu na příští rok. CTM nabízí možnost uceleného, finančně dostupného,  mezinárodního vzdělání, ale i studium jednotlivých kurzů dle výběru studentů, online, v angličtině, a to studentům od 11 let po maturitu.

CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který je baví. A to online a v angličtině s individuální podporou instruktora. V katalogu CTM najdete kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších.

A k čemu by vám studium online bylo? Zlepšíte se v angličtině, prohloubíte si znalosti v oboru, kterému se třeba budete chtít v budoucnu profesně věnovat, připravíte se na mezinárodně uznávané AP zkoušky, které s CTM můžete skládat,  a dostanete se blíže k možnosti získat mezinárodní AP Capstone Diploma, který se uznává u přijímacích zkoušek na vysoké školy u nás i ve světě. Zkrátka budete pracovat na své úspěšné budoucnosti!

Jak se studuje na virtuální škole? Podívejte se na otázky a odpovědi online studia

www.ctm-academy.cz/online


Chemická centra – osvěžení výuky chemie zajímavými pokusy s výraznou stopou z Aleje
(odkaz na článek na portálu EduZín)


Krajské kolo Olympiády v německém jazyce, kategorie II A, II B, 6. dubna 2022
Přejít nahoru